Ana sayfa Blok Baydöner Bayilik Şartları

Baydöner Bayilik Şartları

151
0
PAYLAŞ

M

İLLİ LEZZETİMİZ DÖNER 

Türkiye’nin milli lezzetlerinden biridir döner. Türklerin yerleştiği her ülkede dönerciden bol bir şey yoktur. Bundan olmalıdır ki dönerimiz dünyaca tanınır.

Tarihçesine baktığımızda 150 yıl öncesine kadar dayandığını görürüz. Döneri ilk bulan ustanın Kastamonulu Hamdi Usta olduğu bilgisi vardır aklımızda.

Küçük parçalanmış etleri, çeşitli baharatlarla terbileyip iyice dövdükten sonra şişe geçiren, daha sonra odun ateşinin karşısında pişiren Hamdi Usta keşfettiği lezzetle çok ünlenmiş. Kastamonulu Hamdi Usta’dan bu lezzetin püf noktasını öğrenen Raif ve Şükrü Gülsunar ustalar ise, dönerciliği devam ettiren ikinci kuşak kişiler olmuştur.

bayiduragi/baydöner

Başlangıcını bu şekilde yapan döner günümüze kadar gelmiş ve milletimiz tarafından tadı damakta kalan sevilen bir yiyecek olmuştur. Bu güzel tadın et döner, tavuk döner,hatta vejetaryenler için özel yapım döner olmak üzere bir çok seçeneği de mevcuttur.

“Baydöner’in farklı yaklaşımı”

Döner gibi bilinen ve sevilen bir lezzeti fast-food ile  harmanlayıp  dünya pazarına açılma çalışmaları yapması da BAYDÖNER’e özgüdür. Hizmet verdiği alışveriş merkezlerinde dünyanın en büyük hızlı yiyecek markalarına karşı konumlanması ve başarı kazanması da önemli bir farktır. Döneri kendi markası olarak tanıtmaya çalışan markalara karşı akıllı girişimcilik anlayışıyla fark atarak, İzmir’den çıkan bir marka olup 10 yıl içinde bugünkü konumuna gelmek BAYDÖNER’e aittir.

bayiduragi/baydöner

bilindiği üzere İskender Kebap Bursa’ya özgü bir yiyecektir. Döner ve İskender Kebap birbirinden ayrı olarak değerlendirilir. İskender kebap adı sadece Bursalı İskenderoğlu ailesine tescillidir. Ancak benzer bir şekilde yapılan İskender, Baydöner’in sunduğu lezzetler içerisinde de yerini alır.

Baydöner Lezzet Seçenekleri

bayiduragi/baydöner

Farklı sunum tarzımız kaliteli servisimizle birleşip, şık ve temiz mekânlarımızda müşterilerimize ulaşıyor. İşimizi yaparken hijyen, kalite ve  güler yüz ilk önceliklerimiz. Baydöner’in restoran anlayışıyla hareket eden, aynı zamanda fast-food müşterisine de hitap eden bir yaklaşımı var. Bundan ötürü her iki kesimin de ev sahipliği yaptığı nezih mekanlardan. Kaliteli lezzetlerini uygun fiyat seçenekleriyle de hızlı servis ediyorlar.

Ortalama servis süreleri 10 dakika. Servis personelleri özenle seçilip eğitime tabii tutuluyorlar. Markanın her biriminde eğitim sürekli öncelik.

Sunulan çeşitlere gelince:

Üç ana seçenek var. İskender, Alaturka ve Efsane. İskender aynı şekilde ikram ediliyor. Efsane ve Alaturka ise modernize edilmiş, biraz fast-food katılmış sunum içeriyor. Kızarmış patateslerle buluşan yaprak döner, dürüm ve sandviç ekmekleri içinde de hoş bir görsellikle müşteriyle buluşuyor.

bayiduragi/baydöner

Milli tatlılarımızdan olan künefe en özel malzemelerle yapılıyor. Turşular ise, ev yapımı tadında. Mercimek çorbalarının tadı da oldukçu  ünlü ve tam kıvamında. Salatalar ise mevsim sebzelerinden kullanılarak özenle hazırlanıyor.

Baydöner Bayilik Alma Şartları

2006 yılında kurulup, 10 yıl içinde önemli bir büyüme gösteren Baydöner, en yaygın döner restoranı olarak bu büyümeye hızla devam ediyor. Türkiye’nin her yerinde, komşu ülkelerde ve dünyanın pek çok yerinde var olmak istiyor. Bu nedenle franchise anlaşmaları yapıyor.

Önceliği; Türkiye’de nüfusu 200 bin olan her yerde bulunmak; sonrasındaysa Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan’dan başlayarak; Almanya, Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerde bir çok sayıda Baydöner mekânını işletebilmek. Arap ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyetleri de bu isteğin içerisinde yer alıyor.

bayiduragi_baydöner

–  Bayilik sözleşme süresi: 10 yıl geçerli.

–  Franchise giriş bedeli: 50 bin dolar + KDV  alınıyor.

–  Restoran açma bedeli: 250 bin dolar + KDV gerekiyor.

–  Mağazanın elde ettiği gelirin: Oran olarak aylık %2 reklam payı, %5 sabit bayilik alınıyor.

–  Restoranın konumu ve yeri: İşletmecisinin önerileri doğrultusunda, Baydöner tarafından belirleniyor. Ana caddeler, işlek yerler ve otoparkı olan dükkânlar tercih ediliyor. Alan olarak 150 – 200 m2 aralığında olması isteniyor. Ya da büyük alışveriş merkezleri tercih ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here