Ana sayfa Fast Food Burger King

Burger King

142
0
PAYLAŞ
HAMBURGER’İN ADRESİ

 

 

 

BURGER KING 

Türkiye’deki faaliyetlerine 1995 yılında ATA Grubu’na bağlı TAB Gıda Sanayi A.Ş.’nin Türkiye’deki ana geliştirici ve üretici haklarını alarak bünyesine katmasıyla başlayan Burger King, kısa sürede Türkiye’ye yayılarak vazgeçilmez lezzetlerin adresi olmuştur.

Sayısız ödül alan Burger King, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ve araştırma şirketi AKADEMETRE işbirliği ile gerçekleştirilen “AVM’lerde En Beğenilen ve Tercih Edilen Perakende Markaları Araştırması’nda 1 numaralı marka” seçilmiştir.

bayiduragi/burger-king

75 ülkede 13.000’den fazla restoranı olan Burger King, global bir markadır. Bu büyümenin sırrı bayilerin ulaştığı başarıdır. Burger King hem yeni pazar noktaları, hem de kendini kanıtlamış bayileri için dünya çapında bayilik fırsatları sunmaya devam ediyor.

Daha kapsamlı bir müşteri kervanına ulaşmak için salatalar, kahvaltılıklar, BK VEGGIE burgerler, tatlılar ve içecekler gibi farklı yiyecek alternatifleri sunuyor. Rekabet edebilmek için yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor.

B

Franchise Adaylarında Aranan Özellikler:

TAB Gıda olarak;

  • Franchise adayının girişimci bir ruha ve başarma hırsına sahip olması,
  • Başarılı bir iş geçmişinin ve yönetim tecrübesinin olması,
  • Yatırımın gerektirdiği finansal gelire sahip olması franchisee adaylarında şart olarak aranır.

Seçilen işletmeci adayı, Tab Gıda tarafından eğitime tabii tutulur ve aldığı eğitimin sonunda işletmeci olma hakkını kazanır. Lisans alanın kendisi işletmeci olabildiği gibi, restoranın yönetimini tayin edecek bir başka işletmeci de olabilir.

İşletmecilerimize, restoranın açılış hazırlıkları süresince ve açılışın ilk günü itibari ile pazarlama, reklam, satın alma, lojistik, eğitim, insan kaynakları, operasyon ve kalite kontrol gibi yoğun destek hizmetleri verilmektedir.

Yatırım bedeli Burger King için 500.000 $ + KDV ’den başlamaktadır. TAB Gıda’nın Sub franchisee’lere verdiği restoran işletmeciliği süresi Burger King için 20 yıldır. Verilen lisans sayesinde, lisans alan kişi sahip olduğu restoranda ve ilgili marka altında ticari faaliyet göstermeye hak kazanmaktadır. Her ay, net ciro üzerinden %13 pay alınmaktadır.

bayiduragi/burger-king

Yer Seçimi ve Fiziksel Özellikler:

Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler, alışveriş merkezleri, sinema, okul ve dershane yakınları, fast – food işletmeciliğine uygun ana arterler restoran açılacak mekânda aranan özellikler arasındadır. Restoran açılacak lokasyon Tab Gıda yetkilileri tarafından tasdik edilir ve ardından kiralanır.

İş yeri giriş katında olmalıdır. Giriş katı minimum 120 m2, toplam kapalı alan ise minimum 300 m2 olmalıdır. Ön cephe genişliği; minimum 6.5 m, her kat için tavan yüksekliği minimum 2.90 m olmalıdır. Food Courtlarda yer alan restoranlarımız için depolar dâhil 100 m2 alan yeterli olacaktır.

Avantajları nelerdir?

1-Bayilik ücretleri: Geleneksel bayiliklere oranla cirodan daha düşük pay alınır.

2-Uygun fiyat: Dev zincirler arasında en düşük maliyetli bayilik Burger King’dir.

3-Özel teşvik programları: Sürekli devam eden eşsiz destek programlarına devam eder.

Dezavantajları nelerdir?

Biz herhangi bir dezavantaj bulamadık. Burger King tüketicilerin ilk fast-food tercihi olmasa bile muhteşem pazar araştırmaları ve sınırsız destekleri sayesinde karlı bir iş kurmanıza yardımcı olacaktır.

bayiduragi/burger-king

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here