Ana sayfa Restoran Çıtır Usta

Çıtır Usta

148
0
PAYLAŞ

Ç

ıtır Usta’nın Hikayesi 

Çıtır Usta’nın hikayesi 2003 yılında Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olan İstanbul – GALLERIA ‘da başladı. 45 m2’lik alanda ilk restoranını açan Atilla Külekçioğlu, Çıtır Usta markasının temelini atmış oldu. 2007 yılına kadar markalaşma çalışmalarını tamamlayan Külekçioğlu, 2010 yılında restoran sayısını 10’a yükseltti. İstanbul dışında da yer alma düşüncesini aynı sene içerisinde gerçekleştirdi  ve franchisee sistemi ile ilk restoranını Zonguldak’ta açtı.

Yatırım yapmayı düşünen kesimden olumlu yanıt alan markaya talep artınca, Çıtır Usta’nın Bursa, Edirne, Keşan, Çerkezköy ve İzmir işletmeleri de art arda açıldı. Bu durum merkezi yönetim ve fabrikalaşma yapılanmasını beraberinde getirdi. Çıtır Usta hızla büyümeye başladı. Şimdilerde yaklaşık 70 şubeye sahip. Hedefi; Türkiye genelinde 100 işletmeye kadar çıkmak.

bayiduragi/çıtırusta

Çıtır Usta Lezzetinde Garantili Ürünler 

Restoranlarının rahat ve ferah dekorasyonu, kaliteli servis anlayışı ve hijyen önemi dışında “Çıtır Usta” markasını benzersiz kılan diğer özelliği de, Anadolu’nun en özel lezzetlerini kendine özgü yorumuyla harmanlayan 60 çeşit ürünüyle oluşturduğu lezzet garantisidir.

Nefis başlangıçları, et ve tavuk ürünleri, pide çeşitleri ve özel salatalarıyla oluşturulan “Çıtır Usta” menüsünde, tamamı Bandırma’da yetiştirilen özel besi hayvanlarının etleri kullanılmaktadır. Elde edilen kaliteli etler ile kebap konusunda oldukça iddialı olan “Çıtır Usta” KÜLEKÇİOĞLU’nun memleketi olan Kilis’in çok özel lezzetlerini de menüsüne eklemiştir.

Bıçak arası kıyma ve özel baharat karışımı ile terbiye edilen Çıtır kebabı, közlenmiş patlıcan, domates ve yoğurt üzerinde kuşbaşı etle yapılan Ali Nazik kebabı, lavaş ile fırınlanan ve kaşar peyniri ile servis edilen Fırın beytisi ile dikkat çeken “Çıtır Usta”’nın “Sadrazam Sofrası” adını verdiği iki,üç kişilik kebabı da ilgi görmektedir. Tüm ürünlerini tek bir tesiste üreterek restoranlarına sevk eden “Çıtır Usta” kurmuş olduğu lojistik ağı ile de sisteme olan güveni arttırmıştır. “Çıtır Usta” Türkiye genelinde 100 adet restoran açmanın yanında Ortadoğu, Afrika ve Avrupa’da da restoranlar açarak ulusal marka olmaktan çıkıp, global marka olmayı da kendisine hedef edinmiştir.

bayiduragi/cıtırusta

Amacı ve Hedefi

Çıtır Usta’nın ürün çeşidi yaklaşık 60 adet geleneksel lezzet içeriyor. Lezzetler alakart restoran tipinde ve hızlı bir servis ile müşteriye sunuluyor. Bu hizmet anlayışı markaya sektöründe ilk olma özelliği kazandırıyor. Çıtır Usta tüm şubelerine, kendi fabrikasında hazırlanan ürünlerini ve ihtiyaç duyulan malzemelerini göndererek, tek tip lezzet üretiyor. Geleneksel Türk Mutfağı lezzetlerini, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da tanıtmayı hedefleyen Çıtır Usta bu yolda çalışmalarını sürdürüyor. Üretim alanında en ileri teknolojiyi kullanmak, “Çıtır Usta Eğitim Akademisi”’ni kurup burada nitelikli personel yetiştirmek ve Türkiye’nin her yerinde var olmak, en öncelikli amaçlarını oluşturuyor.

bayiduragi/cıtırusta

Çıtır Usta’nın Lezzetleri

Çıtır Usta, garantili lezzet sunmayı başaran bir marka olarak Anadolu’muzun en nadide lezzetlerini farklı bir yorumla bütünleyerek ziyaretçilerine 60 çeşit ürün olarak sunmaktadır. Lahmacun, kebap çeşitleri, tavuk ürünleri, pide çeşitleri, et yemekleri, başlangıç lezzetleri, salataları, künefesi ve daha pek çok çeşit. Kebapları ve et yemekleri için gerekli olan tüm et ihtiyacı Bandırma’da yetiştirilen özel besi hayvanlarından karşılanmaktadır. Baharatlar ve sebzeler en tazelerinden seçilerek yöresel özellik taşımaktadır. Garantili lezzet sunabilmesini tek noktada üretim yapmasına,aynı zamanda en iyi sevkiyat sistemiyle İstanbul içi ve dışı tüm restoranlarına ulaştırmaya borçludur. Geleneksel lezzetlerimize getirdikleri standart, bu garantiyi sağlamaktadır. Tüm çözüm ortaklarının mal ve hizmetlerinin kalite kontrollerini bizzat yaparak bu garantiyi pekiştirmektedir.

bayiduragi/cıtırusta

Çıtır Usta Bayilik Şartları

Çıtır Usta yurt içi ve dışı bayilikleri ile büyümeyi hedefleyen bir markadır. Bu aşamada yatırımcılarından önemli beklentileri vardır. Çıtır Usta, finansal yatırım ve isim hakkı bedellerinin yanında kendi işletme anlayışı ile aynı özellikleri taşımasını ister. Sürekli yenilenme isteğine sahip, çalışkan, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren, başka işlerle uğraşmayıp sadece Çıtır Usta bayiliğine yoğunlaşacak kişilerle iş ortaklığı yapmak ister. “ Birlikten Güç Doğar” inanışı ile hareket edecek yatırımcılar arar.

Çıtır Usta Bayilik Maliyeti

Çıtır Usta markasının iki farklı konsepti var.

Çıtır Usta EXPRESS : Giriş bedeli, 25 bin$

Çıtır Usta FULL KONSEPT: Giriş bedeli, 50 bin$

Ortalama bir şube açılış maliyeti: 400 bin TL

Ayrıca, bayilik talebi için kendi internet siteleri üzerinden franchise başvuru formunu doldurarak müracaat etmeniz de mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here