Ana sayfa Blok Köfteci Ramiz

Köfteci Ramiz

166
0
PAYLAŞ

” köftecİ ramİz “

Köfteci Ramiz gerçek bir başarı hikayesi! 1928’de Manisa’ya bağlı Akhisar’da açılan küçük bir dükkânla başladı her şey. Bugün ise, 29 ilde tam 140 şubeye hizmet veren ve büyümesine hızla devam eden bir marka Köfteci Ramiz. Elbette bu başarı, kurucularının yarattığı özgün lezzetler ve kaliteden ödün vermeyen disiplinli bir işletme prensibinin ürünü.

Köfte ve sucuk üretimi yapan et işleme tesislerinde, sadece o yörede yetiştirilen hayvanların etlerinden kullanılıyor. Ürünler 87 yıl önce olduğu gibi, bugün de gerekli tüm hijyen şartları içinde elde şekillendiriliyor. Köfteci Ramiz marka adıyla, Gıda Üretim ve İzin Sertifikalarına sahip olmanın yanında, dünyanın önde gelen gıda denetim kuruluşlarından da tam not aldı.

bayiduragi/köfteciramiz

Bayi ya da  işletme ortağı olabilirsiniz!

Köfteci Ramiz, ana firma olarak kendi şube açmasının yanı sıra başka iki yol ile de sisteme başvurabilir:

– Franchising : Gerekli yükümlülükleri yerine getiren girişimcilere bayilik vermek ve,

– Ortak Teşebbüs: Ana firma ile bayinin restoranı ortak işletmesi.

Bu sistemlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın, ürün temini, personel eğitimi ve bayilik alma bedeli girişimci için de, firma sahibi için de değişmiyor.

Köfteci Ramiz; Karayolları Yol Lokantaları, cadde üzerinde açılan lokantalar ve AVM lokantaları olmak üzere, üç değişik konseptte mekan açıyor. Ana firma, bulunmak istediği AVM’lerde lokantayı kendi kiralıyor, ancak burayı bayiye vermek isterse, belirleyeceği bayi adayı ile alt kira sözleşmesi imzalıyor. İstanbul ve İzmir’deki alışveriş merkezlerinde durum farklı. Buralardaki şubeleri ana firma işleteceğinden, bayilik müracaatı kabul edilmiyor.

Köfteci Ramiz Bayilik Maliyeti

Köfteci Ramiz şubesi açabilmek için ödemeniz gereken franchising bedeli, ciro pirimi, dekorasyon maliyeti gibi kalemler var.

-Bayi maliyeti, bayi tarafından ana firmaya bir kere ödeniyor. Bu bedel, restoranın açılacağı mekana göre belirlenen ve her şube için değişen bir ücret.

-Her ay düzenli olarak yüzdesi yine her bir şube için yere göre değişen ciro primi ödemeniz gerekiyor.

-Konsepti oluşturabilmeniz için, m2 başına ortalama 1,5 – 2 bin lirayı hazırda bulundurmalısınız.

-Öte yandan reklam için katkı payı ödemenize ise gerek yok.

Bu aşamada gereken toplam finansman, restoran açmak için seçeceğiniz bölgeye ve mekana göre tahmini olarak 250 bin TL ile 500 bin TL arasında değişebilir.

Dekorasyon ve Ürün Tedariği

Marka şubeleri için caddelerde 120-250 metrekare; AVM’lerde 80-120 metrekare arasında alanın olmasını şart koşuyor. Restoranın açılacağı mekanda marka konseptini, firmanın kendi mimari ekibi projelendiriyor.

İşleteceğiniz dükkanın dekor ve tasarım işlerini firma mimarlarının gözetimi altında olmak şartıyla kendi seçeceğiniz taşeronlara yaptırabilirsiniz. Dekorasyon ve demirbaş alımı esnasında, ana firmanız yıllardır biriktirdiği tecrübe ile ekonomik çözüm önerileri sunacaktır.

bayiduragi/köfteci-ramiz

Köfteci Ramiz ürünlerini merkez şubesinden diğer tüm şubelerine günlük olarak taze bir şekilde ulaştırır. Ürünlerin tamamı her gün bayinin kapısına kadar gelir. Bunların dışında yer alan ve taşınması mantıklı olmayan, yeşillik vb. ürünler, istenirse bayinin belirleyeceği tedarikçilerden alınabilir.

Personel Eğitimi ve Denetim

Açılacak olan restorana personel alımı iki şekilde yapılır:

Girişimci adayı, yakın civarda ikamet edenleri eleman olarak seçebileceği gibi, ana firmanın personel havuzundan da eğer o bölgede varsa personel istihdam edilebilir. Her iki durumda da personel iki kademeli bir eğitimden geçirilir.

Personel ilk etapta Akhisar’da eğitim alır. Merkez restoranda verilen eğitim ortalama üç hafta sürer. Çalışanın eğitim sürecindeki beslenme ve konaklama masrafları firma tarafından karşılanır.

İkinci etap, “Yerinde Eğitim” olarak adlandırılır. Bu süreçte eğitim, açılacak olan yeni restoranda, ana firmanın “Operasyon Ekibi” tarafından verilir. Oluşturulan operasyon ekibi  yeni mekanda bir düzen oluşturur ve oturttuğu düzen üzerinden yeni sistemi eğittiği personele devreder.

Şubeler, ayda en az iki defa kontrol edilir.

Aman dikkat! Denetlemeciler karşınıza gölge müşteri olarak çıkabilir.

bayiduragi/köfteci-ramiz

Bayilik almak isteyen girişimcilerde aranan özellikler

Buraya kadar, okuduklarınız şartlarınıza uygun mu? Tamam, ben işi yaparım diyorsanız gelin,bayilik almanız için hangi özelliklere sahip olmalınız gerekiyormuş ona bakalım.

bayiduragi/köfteci-ramiz

Köfteci Ramiz, sizden yalnızca yukarıda ayrıntılandırmaya çalıştığımız mali yatırımı beklemiyor. Bunların yanında, mekan açmayı planladığınız bölgeye uygun, farklı projeler de üretebilir olmanız lazım.

Faydalı bir girişimci olabilmeniz için yapmanız gereken en önemli şey; Köfteci Ramiz bayiliğini tek işiniz olarak benimsemek ve sınırlı mesai kavramına bağlı olmadan işinize uzun zaman ayırabilmenizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here