Ana sayfa Fast Food McDonald’s Bayilik Şartları

McDonald’s Bayilik Şartları

177
0
PAYLAŞ

MC

DONALD’S Hakkında

McDonald’s şüphesiz dünyadaki en büyük ve en çok bilinen fast-food zincirlerinden birisidir. 100’den fazla ülkede hizmet veren McDonald’s restoranlarını her gün 58 milyondan fazla müşteri ziyaret etmektedir. Sahip olunan ve işletilen restoranların yaklaşık %85’i franchise veya ortak girişim ile işletilen restoranlardır.

Bayi sahipleri, bayilik bedelini ve pazarlama ücretlerini, aynı zamanda aylık kira bedellerini ana firmaya ödemekle yükümlüdürler. McDonald’s bayiliğini nasıl alacağınız hakkında bilgi edinmek istiyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

bayiduragi/mcdonalds

” mcdonald’s bayiliği nasıl alınır ? “

1 – Seçilme niteliklerini yerine getirin.

McDonald’s bayisi olmak için girişimci bir ruha ve başarma tutkusuna, özellikle insan yönetimi ve finansal yönetimde geniş tecrübelere sahip olmanız gerekir. Tüm vaktini ve gücünü restoran yönetimine harcamaya, aynı zamanda McDonald’s işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal güce sahip olması gerekir bayi adayının. McDonald’s resmi internet sitesini ziyaret ederek aranan özellikleri öğrenebilirsiniz.

Yatırım maliyeti restoranın tipine ve büyüklüğüne göre belirlenmekte olup ortalama 400.000 – 500.000 USD + KDV arasındadır. İşletmeci adayı McDonald’s’a 30.000 USD + KDV olarak bir başlangıç ücreti öder. İşletmeci, lisans aldığı süre boyunca aylık net satışlar üzerinden reklam katkı payı, belli bir yüzde geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti ödemekle yükümlüdür.

2 – Resmi internet sitesinden ulaşabileceğiniz McDonald’s franchise başvuru formunu doldurun.

Doldurduğunuz başvuru formunu online veya yazılı olarak resmi ofise gönderin.

3 – Seçim sürecini tamamlayın.

Potansiyel franchise olarak seçildiyseniz ilk mülakat yapılacaktır. İstanbul’da McDonald’s tarafından uygun görülen bir restoranda,5 gün sürecek  “İş Başında Değerlendirme” (İBD) programına tabii tutulacaksınız ve son aşamada üst yönetimle son bir mülakat gerçekleştireceksiniz.

bayiduragi/mcdonalds

Size bir öneri!

Günlük faaliyetleri kişisel olarak denetlemek için plan yapın;Çünkü McDonald’s görevi başında bulunmayan işletme sahiplerine franchise vermez.

4 – Eğitiminizi tamamlayın.

Eğitim programı katılım ve performansa bağlı olarak 6 – 8 ay kadar sürmektedir. Tam zamanlı olan eğitim programı genellikle restoranlarda veya merkez ofis tarafından verilen kurslarla desteklenmektedir. Başladığınız ilk iki ay boyunca temel operasyon öğretilir ve geri kalan zamanda da müdür sorumluluk ve görevleri gösterilir.

Son aşamada da Hamburger Üniversitesi tarafından verilen “Restoran Liderlik Uygulamaları Kursu’na” katılım sağlanmasıyla işletmecilik eğitimi tamamlanmış olur. Bu eğitim programını başarıyla tamamlayan kişiler McDonald’s lisansını almaya hak kazanır.

5 – Restoranınızı açın.

Büyüme stratejilerine uygun olan, Türkiye genelinde nerelerde restoran açacağını öncelik sırasına koyan ve buna uygun bir emlak bulduğunda gayrimenkulü kiralayarak veya satın alarak hareket eder McDonalds. Tadilat projeleri, inşaat işleri, dekorasyon ve ekipmanının tespiti ile ilgili yatırım McDonald’s tarafından yapılır. İşletmeciler restoranın başına geçerken mutfak ekipmanlarını, oturma gruplarını, dekor ve iç – dış reklam panolarının yatırımını yapar.

6 – McDonald’s tüm işletmecilere birinci günden itibaren yoğun ve kaliteli bir eğitim sunar.

Restoran dekorasyonu ve ekipman yerleşimi, ulusal ve lokal pazarlama destekleri, mal ve hizmet standartlarının sürekliliğini sağlamaya yönelik malzeme alımı ve kalite kontrol hizmetleri, ürün araştırma ve geliştirme gibi konularla ilgili destek ve danışmanlık hizmetleri verir.

bayiduragi/mcdonalds

McDonald’s Bayiliği Almak İsteyen Girişimcilerde;

– Girişimci bir ruha ve başarma tutkusuna sahip olmaları,
– İnsan yönetimi ve finansal yönetimde geniş tecrübe bulundurmaları,
– Tüm zaman ve gücünü restoran yönetimi için harcayabilmeleri,
– Askerliğini tamamlamış olmaları,
– 6 – 8 ay kadar süren eğitim programını tamamlayabilmeleri,
– McDonald’s işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal imkanlara şahsen sahip olmaları özellik olarak aranır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here